WTS: a szél és a hőmérséklet elleni védelem

WTS (wind and thermal shield) védi a szeizmométereket!

A szeizmométerek mivel nagyon érzékenyek még a legkisebb rázkódásra is, érdemes nagyon csendes helyre telepíteni őket. A Földön gyakran erre a célra fúrt lyukakba (lyukszeizmográfok), vagy elhagyott bányák mélyébe telepítik ezeket a műszereket. A hőmérséklet meglepően állandó e helyeken, és szinte teljes csend van. A légköri jelenségekkel, mint például a széllel kapcsolatos zavarok pedig megszűnnek. A Marson nem tudunk lyukat ásni és eltemetni a szeizmométert, még akkor sem, ha a robotkar részben ásóként működhet. A WTS-t a NASA Jet Propulsion Laboratory fejlesztette ki. Hatékonyságát egy prototípus segítségével tesztelték a Piton de la Fournaise kráterben a Reunion-szigeten, majd Kalifornia Mojave sivatagában.

A védőpajzs méhsejt szerkezetű áramvonalas alumínium fedélből, ami elszigeteli és megvédi a SEIS-t az elemektől © Agence Idé/CNES

A Jet Propulsion Laboratory mérnökei olyan védő kupolát fejlesztettek ki, amellyel be lehet fedni szeizmométert. E csúcstechnológiájú pajzsnak köszönhetően a SEIS jól védett lesz a Marson fennálló éjszakai és nappali rendkívül magas hőmérséklet különbségek ellen. A széllökések hatását is jelentősen csökkenti majd e pajzs. A pajzs három lábon áll a SEIS-hez nem érintkezve, és arany hővédő "szoknyája" van, amely körülveszi, és minden irányból védi. Az egész szerelvény három lábbal támaszkodik a talajra, amik automatikusan rögzülnek, miután a robotkar felemeli a kupolát és lassan a leereszteti szeizmométerre.A szoknya alsó szegélye láncmellénnyel van ellátva (igen, láncszem), amely a talajon tartja a pajzsot, szélmentes közeget biztosítva, még  akár kis kavicsokon is. A pajzsot 60 m/s-os szél ellenállására fejlesztették ki, és akár 100 m/s-os szelet is kibír. A SEIS várhatóan legalább egy marsi évig (687 Föld nap) fog folyamatosan működni.

A védő kupola 69 cm átmérőjű (35 cm magas) és 12 kg tömegű, ami nagyobb, mint a védett szeizmométer mérete. Ideális esetben szimmetrikusan és érintés nélkül lefedi a SEIS-t. A SEIS-nek és a WTS-nek legalább 6 cm távolságra kell lennie egymástól.

Annak ellenére, hogy nagy figyelmet szenteltek a pajzs stabilitásának, nem lehetetlen, hogy az erős széllökések vagy a porördögök eltolják, vagy akár fel is emelhetik, sőt el is repülhet. Mindazonáltal a pajzsot úgy fejlesztették ki, hogy ellenálljon a 60 m/s-os széllökéseknek, sőt még 100 m/s-os szelet is túléljen (200-360 km/h).

Legetøj og BørnetøjTurtle