Leggyakrabban hol pattannak ki földrengések?

A földrengéseket nem lehet előre jelezni. Mind a kipattanási idejük és az epicentrum helye is véletlen. De ha egy pillantást vetünk az Föld epicentrum térképére látható, hogy a legtöbb földrengés a tektonikus lemezek határán fordulnak elő. Az alábbi linken egy nagyon látványos film látható erről: földrengések és tektonikai lemezek. A földrengések 90 %-a a Csendes-óceáni tűzgyűrű területén pattannak ki. Ezen a területen óceáni lemezrész bukik alá a kontinens vastagabb lemeze alá. A földrengések epicentrumai kb. 600 km mélységig rajzolják ki a  az alábukó lemezt.

Ha egy pillantást vetünk az Föld epicentrum térképére látható, hogy legtöbbször földrengések a tektonikus lemezek határán fordulnak elő: 3D-ben a földrengések

A földrengések 90%-a a lemezhatárokon fordul elő

A földrengések kipattanási helyét térképen az alábbi linken lehet megnézni: IRIS. E holnapon beállítható a földrengések listája kiválasztott időszakra (pl. utolsó 30 nap), a földrengések magnitúdója (pl. M>5) és a kívánt terület szélességi és hosszúsági fokok szerint. A térképen megjelennek az események, amikre az egérrel rákattintva a program kiírja a rengés paramétereit.

 

 Alan Jones szeizmológus szabadon letölthető SeismicEruption programja (Alan jones honlapja) saját PC-nkre telepítve lejátssza 1960-tól a Földön kipattant földrengéseket és vulkánkitöréseket (az interneten keresztül frissíthető az adatbázis). Kiválasztható egy számunkra érdekes terület, amire rá is nagyíthatunk. 

A vulkánkitörések és földrengések helye időben lejátszva 1960-tól

 

 

Lehetőség van 3D metszet megjelenítésére egy kívánt földrajzi helyen

  

Legetøj og BørnetøjTurtle